Katalóg prác
Príspevky
1. Terénne úpravy
Úprava akéhokoľvek pozemku sa nezaobíde bez terénnych úprav. Terénnymi úpravami sa upravuje prírodný terén a povrch pozemku do rôznej hĺbky tak, aby sa dal čo najvhodnejšie využiť na stavbu domu. Rovinný terén upravujeme tak, že ho zbavíme fádnosti a svahovitý terén upravujeme preto, aby sme využívali okolie domu a záhradu. Pri terénnych úpravách riešime zmeny úrovne terénu, spájame rôzne úrovne, upravujeme terén modelovaním, pričom pracujeme so zeminou na povrchu i v spodných vrstvách.
2. Základová doska
Podložie alebo základová pôda, tvoria neoddeliteľnú súčasť konštrukcie stavby a prvoradou úlohou každej stavebnej konštrukcie je spoľahlivé plnenie funkcií, na ktoré boli vytvorené. Ak však nie sú známe vlastnosti a zloženie podložia, nie je možné správne navrhnúť základovú konštrukciu, a už vôbec nie v náročných podmienkach. Spôsob založenia závisí predovšetkým od inžiniersko-geologických podmienok lokality.
3. Hrubá stavba – steny
Hrubá stavba prebieha u každého novo stavaného domu pomerne rýchlo. U bežných rodinných domov trvá realizácia muriva cca 1 mesiace. Väčší časový úsek zaberú čiastkové inštalácia a nakoniec dokončovacie práce. Pritom smieme u konkrétnej stavby použiť len tie navrhnuté výrobky (materiály) a konštrukcie, ktoré nám zaručía, že stavba bude po celú dobu svojej plánovanej existencie spĺňať všetky požiadavky na stabilitu a mechanickú pevnosť, hygienu, ochranu zdravia a požiarnu bezpečnosť.
4. Strecha
Strecha a strešná krytina predstavujú jednu z prvých otázok, nad ktorou by sa mali budúci stavitelia zamýšľať, a to už počas navrhovania projektovej dokumentácie svojho rodinného domu. Samozrejme v každom katalógovom projekte je uvedené aká strecha a strešná krytina je pre daný dom odporúčaná. Avšak v konečnom dôsledku sa môžete rozhodnúť pre vlastné riešenie.
5. Okná a dvere
Na výber máte klasické drevené, tzv. Euro okná, plastové okná, hliníkového okná alebo ich kombináciu. Materiál určuje nielen fyzikálne vlastnosti okna, ale tiež dodáva bytu a domu charakteristický vzhľad.
Kupujte si kvalitné plastové okná, ktoré majú pokročilejšie odvetrávanie vlhkosti. Trojsklá majú menší výskyt rosenia okien ako dvojsklá vďaka tomu, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou nie je taký veľký.
6. Elektroinštalácia
Inteligentná elektroinštalácia je koncept, o ktorom v súčasnosti počúvame čím ďalej, tým viac. Ide o trendovú záležitosť, ale nie je to hlavný dôvod, pre ktorý by ste sa mali rozhodnúť. Hlavným prínosom je úspora, bezpečnosť a komfort. Čím viac technológií budete v domácnosti využívať, tým budú pre vás tieto prínosy významnejšie. Je veľmi pravdepodobné, že inteligentná elektroinštalácia sa stane úplne bežnou súčasťou našich životov.
7. Omietky
Základom je voľba omietky, respektíve omietkového systému, samotná kvalita, príprava podkladu a správna aplikácia. Ktorý druh omietky vyberieme, závisí predovšetkým od druhu a stavu podkladu a pochopiteľne aj klimatických podmienok. Vlastnosti omietky musia byť v súlade s vlastnosťami podkladu, ktorý musíme pre omietanie správne pripraviť. Základom je, aby bol podklad suchý a rovný, pričom ak sú na ňom nerovnosti, dôležité je ich odstrániť.
8. Hydroizolácia
Hydroizolácia podlahy pred poterom, vám umožní vyriešiť niekoľko problémov:
- zabrániť zaplaveniu spodných podlaží,
- chráňte poter a podlahy pred vysokou vlhkosťou,
- umožňujú izolovať miestnosť od prenikania zdola.
Keď izolácia splňuje svoju úlohu získame efekt teplého domu.
9. Podlahové vykurovanie
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že podlaha sa stane vykurovacím a akumulačným telesom.Pri tomto systéme celá podlaha slúži ako sálavá plocha odovzdávajúca teplo priestoru. Teplo v interiéri sa rozkladá vo vertikálnom smere, od podlahy k stropu takto dokážeme pokryť približne 70% úžitkovej plochy podlahy.
10. Podlahový poter
Pri výbere poteru sa musíme riadiť danou stavbou a projektom a preto nie je možné s určitosťou povedať, aký poter je pre nás vhodnejší. Na zvolenie vhodného materiálu má vplyv veľa faktorov:
- Požiadavka na vrstvu poteru
- Z akej konštrukcie je stavba
- V akých klimatických podmienkach bude realizácia
- Aká bude následne použitá podlahová krytina
- Požiadavka na rýchlosť vysúšania.
11. Kotolňa
Voľba vhodného vykurovacieho systému v rodinnom dome ovplyvní tepelnú pohodu a komfort v dome ako aj celkové finančné náklady, ktoré musí užívateľ domu vynaložiť na inštaláciu a prevádzku vykurovacieho systému. Základné rozdelenie vykurovania :
- Kondenzačný kotol na zemný plyn
- Kotol na drevené peletky
- Elektrické tepelné čerpadlo
- Elektrický kotol
- Plynový kondenzačný kotol
12. Sadrokartónové stropy, zateplenie stropu
Využitie sadrokartónových stropov je v súčasnosti v stavebníctve hitom. Vykonáva sa pri realizácii novostavieb, kde sa sadrokartóny využívajú ako vizuálne doplnky a dizajnové prostriedky. Sadrokartónové stropy pozostávajú zo sadrokartónových dosiek, ktoré majú výborné vlastnosti a dajú sa pretvárať do rôznych tvarov rezaním a brúsením.Izolácia stropu v dome so studenou strechou zabezpečí výrazné zníženie tepelných strát.Takmer všetky druhy izolačných materiálov sa používajú na izoláciu stropu od studeného podkrovia.
13. Podlahy
Podlaha spolu s farebným prevedením stien patrí medzi najvýraznejšíe prvky interiéru, ktoré po vkročení do miestnosti zvyčajne ako prvé dokážu pritiahnuť naše pohľady. Premyslene vybratá podlaha tak môže vhodným spôsobom podčiarknuť atmosféru vnútorných priestorov montovaného domu. Platí to však aj opačne a nevhodná podlaha celkový dojem z inak bezchybného interiéru, môže úplne pokaziť. Výberu podlahy do interiéru, bude preto potrebné venovať patričnú pozornosť.
14. Zateplenie
Zateplovanie je v súčasnosti jedným z najčastejších stavebných zásahov, ktoré sa realizujú s cieľom znížiť energetické nároky budovy. Hlavnou motiváciou je finančná úspora na vykurovaní. Ďalší podnet prichádza v podobe prísnejších noriem a európskych smerníc.Cieľom zateplenia budov je výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie objektu. Zateplená fasáda zamedzí tepelným stratám, teda úniku tepla cez obvodový plášť domu. Súčasné trendy v stavebníctve kladú teda dôraz na čoraz dokonalejšie zaizolovanie vonkajšieho plášťa.
15. Vonkajšie úpravy
Terénne úpravy v exteriéri sú často otázkou nielen praktického využitia či zvýšenia komfortu, ale aj otázkou estetiky. Zámková dlažba ako jedna z možností úpravy exteriéru rôznych tvarov, rozsahu či prevýšenia, poskytuje širokú paletu variantov s početnými výhodami od pokládky po užívanie.Kladenie zámkovej dlažby v rôznych vzoroch či dimnziáech dokáže váš exteriér obzvláštniť a zatraktívniť.