7. Omietky
Základom je voľba omietky, respektíve omietkového systému, samotná kvalita, príprava podkladu a správna aplikácia. Ktorý druh omietky vyberieme, závisí predovšetkým od druhu a stavu podkladu a pochopiteľne aj klimatických podmienok. Vlastnosti omietky musia byť v súlade s vlastnosťami podkladu, ktorý musíme pre omietanie správne pripraviť. Základom je, aby bol podklad suchý a rovný, pričom ak sú na ňom nerovnosti, dôležité je ich odstrániť.
Omietku nespracovávajte, ak je teplota nižšia ako 5 ° C
- Mali by ste sa rozhodnúť, či chcete mať hladké steny alebo štruktúrované . Oba typy omietky majú svoje výhody. Hladká stierka je vhodná napríklad vtedy, ak chcete v interiéri použiť nálepky na steny alebo tapety. Na takejto stene omnoho lepšie držia a neruší sa ich dizajn. Na stierke s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou menej vyniknú odreniny či ryhy, takáto stena tiež pôsobí luxusnejšie.
- Kvalitný podklad pod omietku je skutočný základ, bez neho bude ďalšia práca len stratený čas a vyhodené peniaze. Správny podklad by mal byť:
- rovný – omietka máva hrúbku cca 2 – 3 mm, nemôžeme sa teda spoliehať na to, že s ňou vyrovnáme väčšie nerovnosti (na rovnanie by sme mali použiť stavebné lepidlo, prípadne na veľké nerovnosti jadrovú omietku)
- suchý – vlhké murivo je ako podklad úplne nevhodné, vlhkosť cez omietku rýchlo prenikne a spôsobí jej odúvanie, plesnenie a opadávanie,
- čistý – prašný alebo mastný povrch sťažuje nanášanie omietky a zhoršuje jej priľnavosť.
- Najčastejšie delíme vrstvy omietky na tri časti: prednástrek, jadro a štuka.
Celý manuál môžete zakúpiť tu :
Náš odporučený dodávateľ: