3. Hrubá stavba – steny
Hrubá stavba prebieha u každého novo stavaného domu pomerne rýchlo. U bežných rodinných domov trvá realizácia muriva cca 1 mesiace. Väčší časový úsek zaberú čiastkové inštalácia a nakoniec dokončovacie práce. Pritom smieme u konkrétnej stavby použiť len tie navrhnuté výrobky (materiály) a konštrukcie, ktoré nám zaručía, že stavba bude po celú dobu svojej plánovanej existencie spĺňať všetky požiadavky na stabilitu a mechanickú pevnosť, hygienu, ochranu zdravia a požiarnu bezpečnosť.
- Pojem hrubá stavba je všetkým známy, ale mnoho ľudí aj firiem si ho vykladá po svojom. Takže rozsah hrubej stavby prezentovaný jednou firmou, sa môže v prípade tej druhej značne líšiť. Preto pri výbere jej realizátora starostlivo preštudujte, čo všetko v jeho prevedení hrubá stavba zahŕňa.
- Výber stavebného materiálu pre hrubú stavbu patrí do fáze projektovej prípravy k jedným z najdôležitejších krokov, ktorý má vplyv na dobu životnosti stavby.
- Výrobcovia tehlového systému ako aj pórobetónových tvárnic pre oslovenie širokého okruhu zákazníkov vsádzajú na komplexný stavebný systém, preferovaný ako moderný spôsob šetrenia a bývania. Výrobky musia tvoriť kompaktný stavebnicový systém pre celú hrubú stavbu vrátane prekladov, vencoviek, malty a omietkových zmesí.
- Nezabudnite na riešenie komína pre kozuby a kotly na tuhé palivá. Komín pre kondenzačný kotol je možné riešiť aj neskôr prechodom cez strechu. Môže byť riešený aj ako dvojča v jednom telese s kozubom.
Vlastnosti stavebného materiálu:
- Statickú bezpečnosť
- Mechanickú odolnosť a stabilita
- Protipožiarnu ochrana
- Minimálnu údržba a zdravé bývanie
- Tepelnú izolácia a akumulácia tepla
- Akustickú ochrana
- Úsporu energie
Výber stavebného materiálu:
- Pórobetónová tvárnica
- Páleneo keramická tvárnica
- Vápenno-piesková tehla a kvádra
- Pálená tehla
- Betónová tvárnice
- Drevo-stavba
Stručný postup
- Na vyliatu a izolovanú základovú dosku proti zemnej vlhkosti a radónu si založíme prvý rad tehál, resp. tvárnic, zakladajte na maltu s použitím laserového nivelizačného prístroja pre presné rozmery pôdorysu a polohu budúcich obvodových stien podľa projektu.
- Ako prvé začíname v rohoch a prvú ukladáme tvárnicu v najvyššom rohu základovej dosky.Tvárnicu stabilizujte poklepom gumeným kladivom a kontrolujte vodorovnosť tvárnice v oboch smeroch. Výškové osadenie tvárnic merajte vo všetkých rohoch
- Od rohu tvárnice po roh druhej tvárnice natiahneme murársku šnúru, pomocou ktorej založíme celý prvý rad a však nesmieme zabudnúť sledovať vstupné otvori a tie vynechať.
- Po skončení vytiahnutia múrov do požadovanej výšky prichádza na rad strop, ktorý ma za úlohu zabezpečiť zocelenie múrov a je predprípravou na budúce tesárske práce.
Na výber stropu máme:
- Monolit zo železobetónu - Vďaka tvarovej variabilite ho využijete pri nepravidelnom pôdoryse domu s veľkými otvormi na schodisko či galériu. Hrúbka dosky závisí od statického výpočtu, pri rodinných domoch sa pohybuje od 150 do 250 mm. Vytvára sa priamo na stavbe ukladaním betónovej zmesi spolu s oceľovou výstuhou do debnenia.
- Keramický strop - Použitie keramických stropov má dve základné výhody: keramickými tvarovkami sa vytvára rovný podhľad, vhodný na následnú realizáciu omietky a zároveň vďaka dobrej akumulačnej schopnosti a schopnosti prijímať a uvoľňovať vlhkosť sa v miestnostiach vytvára zdravá mikroklíma, dôležitá na zabezpečenie zdravého a hygienicky neškodného bývania.
- Polomontovaný strop - Polomontované keramické stropy sú súčasťou komplexného systému hrubej stavby. Sú vhodné na použitie v bytovej a občianskej výstavbe. Stropy sú variabilné a sú vhodné pre použitie na členitých a nepravidelných pôdorysoch stavby.
- Betónové prefabrikáty (stropné panely) - Realizácia stropu pomocou panelov je úsporná a finančné nenáročná. Montáž panelov je veľmi jednoduchá a rýchla, pričom už pri malej hrúbke stropnej konštrukcie vzniká veľká statickú záťaž.
- Drevené konštrukcie - Využíva sa najmä pri drevodomoch a vďaka malej hmotnosti a nenáročnej montáži aj pri menších domoch. Stavia sa ako fošňová konštrukcia, ktorá oproti klasickej trámovej spotrebuje menej reziva.
- Vencovky a výstuže - Zabraňujú nerovnomernému sadaniu, zároveň stužujú nosné steny v spojení so stropnou konštrukciou. Vencovka sa používa na vonkajšie obmurovanie stropnej konštrukcie, kde spolupôsobením s izolantom vytvára fixačnú rovinu na dobetónovanie stropu, ako aj zabezpečenie požadovaného súčiniteľa prestupu tepla obvodovej konštrukcie. Výstužou sa dodatočne spevňuje stropná konštrukcia. Výstuž sa musí navrhnúť na základe statického výpočtu s ohľadom na rozpätie a zaťaženie daného stropu.