Z čoho stavať
-
Z akého materiálu postaviť dom je otázka, ktorú si položí každý stavebník pred začiatkom stavby. Murovaný dom je kvalitná stavba s dobrými izolačnými schopnosťami. V ponuke je klasika v podobe keramiky či pórobetónu, ale aj iné moderné materiály.
-
Pred samotným výberom zvážte, ktoré vlastnosti stavebného materiálu sú pre vás dôležité. Či je to životnosť, tepelnoizolačná vlastnosť, akustika, nasiakavosť, vzduchotesnosť, prácnosť pri výstavbe, alebo náročnosť vedenia rozvodov elektriny, vody a kanalizácie. Na základe tohto si budete vedieť lepšie vybrať.
Príspevky
Pálené keramické tvárnice
Pálené keramické tvárnice sú vhodné na celú výstavbu rodinných domov aj v pasívnom štandarde.
Jedná sa o veľmi ľahké tvárnice, ktorých pórovitá štruktúra sa stará o prechod vodných pár a reguláciu vlhkosti v interiéri.
Pálená tehla
Pálená tehla prechádza neustálym technologickým vývojom a ich výrobcovia sa snažia o vylepšenie ich vlastností. Podľa tvaru, váhy, materiálu a najmä prevedenia, sú rozdeľované do ďalších skupín.
Plná pálená tehla nie je najlepším tepelným izolantom, ale má výbornú trvanlivosť a taktiež dobré akustické vlastnosti. Lepším tepelným izolátorom je tehla vápencovo piesková, má taktiež výbornú trvanlivosť, ale jej nedostatkom je o niečo vyššia cena.
Drevo-stavba
Drevostavby a montované domy sa stávajú stále viac a viac populárne a to najmä vďaka rýchlosti ich výstavby.
Takýto typ stavby môžete totiž postaviť prakticky v každom ročnom období a nasťahovať sa tak už niekoľko týždňov od začatia výstavby.
Betónové tvárnice
Betónové tvárnice umožňujú výrazne zjednodušiť zhotovenie základov. Odbúrava potrebu montáže debnenia, pretože tvárnica slúži ako tzv. stratené debnenie, čím podstatne zlacňuje a zjednodušuje stavbu základov.
Používajú sa na stavbu stien a priečok suterénov, rôzne šachty, steny bazénov, ale aj ako oporné múriky a ploty.
Pórobetónové tvárnice
Pórobetónové tvárnice tvoria dnes významnú skupinu murovacích materiálov, nakoľko priniesli parametricky veľmi zaujímavú alternatívu k tradičnej tehle.
Okrem fyzikálnych vlastností najmä tepelnoizolačných, ponúkajú tvárnice Ytong alebo Porfix rýchly a jednoduchý spôsob výstavby.
Vápenno-pieskové tehly a kvádre
Vápenno-pieskové tehly sú skvelý materiál na výstavbu pasívneho domu. Sú cenovo dostupné a ekologické.
Vápenno-pieskové tvarovky sú ťažké, extrémne únosné a zároveň veľmi štíhle. V spojení s tepelnou izoláciou majú tehly najlepšie vlastnosti obvodových stien pri minimálnej hrúbke.
Zelená strecha
Zelené strechy sú v súčasnosti veľmi častým a používaným variantom plochých striech. Ich najväčšou výhodou je výrazný estetický dojem, ale technický prínos týchto striech je tiež dôležitý.
Strešná záhrada je nielen krásna, no aj užitočná. Chráni strechu pred mechanickým poškodením, pred UV žiarením, znižuje tepelné namáhanie strešného plášťa, a tiež dokáže zachytiť až 50 % dažďových zrážok.
Bridlicová krytina
Bridlicová krytina sa vyrába z prírodnej bridlice štiepaním a rezaním. Výsledné bridlicové šablóny sú pevné, odolné, a oveľa ľahšie ako betónové alebo pálená tašky. Vďaka svojej hmotnosti sa bridlicová krytina radí medzi ťažké strešnej krytiny. Bridlicové šablóny sa priamo pribíjajú na plné drevené debnenie. Kladú sa s prekrytím jednej cez druhú. Ľahko ich môžeme pokladať na oblúky nad vikiermi aj na strechy nepravidelných tvarov s premenlivým sklonom.
Plechová krytina
Plechovú krytinu môžete zakúpiť v podobe profilovaných krytín, trapézových plechov, falcovaných i šablónových krytín. Na prvý pohľad tak vôbec nemusíte rozpoznať, že dom má strechu z plechu.
Plechovú krytinu môžete použiť už na strechách so sklonom od 8° a na rôzne typy striech - pultových, sedlových i oblúkových.
Betónová krytina
Betónové strešné krytiny sú dnes k dispozícii v mnohých najrôznejších prevedeniach. Jednotlivé variácie sa od seba líšia v mnohých parametroch. Medzi tie základné z nich patria predovšetkým ich veľkostné rozmery či tvarové prevedenia.
Na trhu nájdete betónové krytiny v najrôznejších dizajnoch, treba povedať, že sa jedná o moderné a vzhľadovo vysoko hodnotené strešné pokrývky.
Keramická krytina
Keramická krytina sa vytvára rezaním alebo ťahaním, neskôr sa sušia a vypaľujú pri teplote až 1050°C. Tým samozrejme získavajú svoje konečné vlastnosti, ako malú pórovitosť, nízku nasiakavosť, farebnú stálosť a mrazuvzdornosť.
Pálená keramická krytina je vhodná na novostavby. Výrobcovia ju zvyčajne ponúkajú ako kompletný strešný systém, vrátane doplnkov.
Plastová krytina
Plastová strešná krytina sa vyrába z recyklovaných plastov a veľmi dobre sa jej vzhľadom darí imitovať iné strešné krytiny ako napríklad drevený šindeľ, keramickú škridlu, bridlicu a iných krytín vo forme šablón.
Jej výhodou popri origináloch je predovšetkým dostupná cena a variabilita.